la un magazin erau trei valuri de stofa in total 252 m.Dupa ce sau vandut 460 dm din primul val 2400 cm dun al doilea si 3200 mm din al treilea val, fiecare din cele trei valuri avea aceeiasi lungime.Cati metri de stofa avea la inceput fiecare val?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Total = 252 m
I = 460 dm = 46 m
II = 2400 cm = 24 m
III = 3200 mm = 3.2 m
Adunăm vânzările:
I + II + III = 46 + 24 + 3.2 = 73,2 m
Le scădem din total:
252 - 73,2 = 178,8
178,8 : 3 = 59,6 ( 59,6 m va avea fiecare val după vânzare)
Adăugăm la fiecare val ceea ce s-a vândut pentru a obţine mărimea iniţială:
I => 59,6 + 46 = 105,6 m
II => 59,6 + 24 = 83,6 m
III => 59,6 + 3,2 = 62,8 m
105,6 + 83,6 + 62,8 = 252 m
I = 460 dm = 46 m
II = 2400 cm = 24 m
III = 3200 mm = 3.2 m
Adunăm vânzările:
I + II + III = 46 + 24 + 3.2 = 73,2 m
Le scădem din total:
252 - 73,2 = 178,8
178,8 : 3 = 59,6 ( 59,6 m va avea fiecare val după vânzare)
Adăugăm la fiecare val ceea ce s-a vândut pentru a obţine mărimea iniţială:
I => 59,6 + 46 = 105,6 m
II => 59,6 + 24 = 83,6 m
III => 59,6 + 3,2 = 62,8 m
105,6 + 83,6 + 62,8 = 252 m
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă