La un magazin s-au adus 1 024 kg de mere. În prima zi s-a vândut un sfert, a doua zi jumătate din
intreaga cantitate, iar a treia zi restul. Ştiind că 1 kg de mere costă 3 lei, află cât s-a încasat în fiecare zi. cu Se da, se cere va rog dau corona
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
Răspuns:
prima zi: 1024:4=256 kg
a doua zi: 1024:2= 512 kg
a treia zi: 1024-246-512=266 kg
1 kg .... 3 lei
prima zi: 256*3=768 lei
a doua zi: 512*3= 1536 lei
a treia zi: 266*3= 798 lei
coroana??
Solomon537:
hai ca tia dat coroana daca e
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă