Matematică, întrebare adresată de huciionela, 9 ani în urmă

la un magazin s au adus 1024 kg de mere in prima zi s a vandut un sfert a doua zi jumatate din intreaga cantitae iar a treia zi restul stiind ca 1kg de mere costa 3lei afla cat sa incasat infiecare zi

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ancarodica
4
ziua 1 : 1/4×1024=256 kg
256×3=768 lei
ziua 2: 1/2×1024= 512 kg
512×3=1536 lei
ziua 3: 1024-(256+512)=1024-768=256 kg
256×3=768 lei
Alte întrebări interesante