La un magazin s-au adus 924 kg de mere. În prima zi s-a vândut un sfert, a doua zi jumătate din întreaga cantitate, iar a treia zi, restul. Știind ca 1 kg de mere costa 2 lei, afla cât s-a încasat în fiecare zi.
Va rog sa mă ajutați!
Mulțumesc!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
18
924:4=231 prima zi
924:2=462 a doua zi
924-231-462=231 a treia zi
924:3=308 in trei zile
924:2=462 a doua zi
924-231-462=231 a treia zi
924:3=308 in trei zile
Răspuns de
8
924 * 1/4 = 231 kg in prima zi
924 : 2 = 462 kg a doua zi
924 - 231 - 462 = 231 kg a traia zi
231 * 2 = 462 lei prima zi
462 * 2 = 924 lei a doua zi
231 * 2 = 462 lei a treia zi
924 : 2 = 462 kg a doua zi
924 - 231 - 462 = 231 kg a traia zi
231 * 2 = 462 lei prima zi
462 * 2 = 924 lei a doua zi
231 * 2 = 462 lei a treia zi
mihaelap:
cu placere
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Franceza,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă