La un magazin s-au vândut într-o zi 500 kg de cireșe și de mere. Suma obținută prin vânzarea acestora este
de 4620 de lei. Un kilogram de cireșe costă 15 lei, iar un kilogram de mere costă 7 lei.
(2p) a) Este posibil ca suma obținută din vânzarea cireșelor să fie egală cu suma obținută din vânzarea merelor?
Justifică răspunsul dat.
(3p) b) Câte kilograme de mere s-au vândut în ziua aceea la magazin?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
28
Răspuns:
Sper ca te-am ajutat cu rezolvarea acestui exercițiu
Anexe:
alexandrucozma422:
Sunt 360 kg mere
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă