Matematică, întrebare adresată de Apavalaoet, 9 ani în urmă

La un magazin sau adus 1024 kg de mere .In prima zi s-a vandut un sfert ,a doua zi jumatate din intreaga cantitate , iar a treia zi restu.Stiind ca1 kg de mere costa 3 lei , afla cat s-a incasat in fiecare zi . Va rog ajutatima

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ANDIDECu
32
1024:4=256(kg prima zi)
1024:2=512(kg a doua zi)
1024-(256+512)=256(kg a doua zi)
1024- 768=256
256x3=768(lei prima zi)
512x3=1536(lei a doua zi)
256x3=768(lei a treia zi)
Alte întrebări interesante