la un magazin sau adus 924 kg mere in prima zi sa vandut un sfert a doua zi sa vandut o jumatate di intrega cantitate iar a trea zi restul stiind ca 1 kg de mere costa 2 lei afla cat sa incasat in fiecare zi
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
In prima zi:
1/4*924=231( s-a vandut in prima zi)
A doua zi:
1/2*924=462 (s-a vandut in a 2a zi)
A treia zi:
924-231-462=232(s-a vandut in a 3-a zi)
2 lei/kg atunci
in prima zi s-au incasat 2*231=462 lei
in a doua zi s-au incasat 2*462=924 lei
in a treia zi s-au incasat 2*232=464 lei
1/4*924=231( s-a vandut in prima zi)
A doua zi:
1/2*924=462 (s-a vandut in a 2a zi)
A treia zi:
924-231-462=232(s-a vandut in a 3-a zi)
2 lei/kg atunci
in prima zi s-au incasat 2*231=462 lei
in a doua zi s-au incasat 2*462=924 lei
in a treia zi s-au incasat 2*232=464 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă