Fizică, întrebare adresată de oloerudiana7, 8 ani în urmă

Liftul unui bloc cu 10 etaje ridica o masa de 800 kg. Înălțimea unui etaj de construcție este 4 m. …..
aveți poza sus, va roogggg

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PutereDinu
1

n=10 \ etaje \\ h_1=4 \ m \\ m=800 \ kg \\ \vec{g}=10 \ N/kg \\ \vec{F}=\vec{G}=m\vec{g}=800 \ kg \cdot 10 \ N/kg \\ \Rightarrow \boxed{\vec{F}=8 \ 000 \ N=\bold{8 \ kN}}; \\ L=F \cdot h_t; \\ h_t=t_1 \cdot n=4 \ m \cdot 10=40 \ m; \\ \Rightarrow L=8 \ 000 \ N \cdot 40 \ m \\ \Rightarrow \boxed{L=320 \ 000 \ J=\bold{320 \ kJ}}.

Alte întrebări interesante