Fizică, întrebare adresată de andreeamunteanu099, 8 ani în urmă

m= 2kg g= 10 N supra kg G=? ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
5

Răspuns: 20 N

Explicație:

Greutatea este o forta.

forta = masa x acceleratia

G = mg = 2 kg x 10 N/kg = 20 Newton

Alte întrebări interesante