M acidului sulfuric =2,48 ori 98
Va rog, urgent
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație:
M H2SO4=2AH + AS +4AO
=2 .1 +32 + 4.16
=98---------> 98g/moli
Răspuns de
0
Răspuns: Sper sa va ajute!
M la H₂SO₄=2.A H+AS+4.AO=2.1+32+4.16=2+32+64=98 g/mol
Echivalentul chimic al acidului sulfuric daca nu participa la reactii redox (oxido-reducere) este:
E H₂SO₄ = M H₂SO₄ / 2 H= 98/2=49
Explicație:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă