Ma ajuta cineva va rog dau corona
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Anexe:

Răspuns de
5
Salutare!
5 kg mere.............17,5
2 kg mere.............X lei
1)Cât costă un kg de mere?
- 17,5:5=3,5 lei
2)Cât costă 2 kg de mere?
- 2×3,5=7 lei
Varianta corectă:
b)7 lei
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă