Ma ajuta si pe mine cineva va rog!
Suma a trei nr. este 7 050.Daca din fiecare se scade acelasi nr.,se obtin 3 600,1 600,1 400.
Afla nr. initiale!
finamihai:
ceva e gresit, mai verifica problema
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
a+b+c=7050 a-x=3600 b-x=1600 c-x=1400 3600+1600+1400=6600 7050-6600=4503 3x=450 x=450:3=150 3600+150=3750 1600 +150=1750 1400+150=1550 3750+1750+1550=7050 3750-150=3600 1750-150=1600 1550-150=1400
Alte întrebări interesante
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă