ma poate ajuta cineva sa inteleg problemele de genul: pentru o clasa de elevi s-sau cumparat 12 caiete si 7 stilouri, platinduse 320 de lei. stiind ca 4 caiete costa cat 3 pixuri ,afla pretul unui caiet si pretul unu pix
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
12 caiete...............7 stilouri.....................320 lei
4 caiete...............3 stilouri
12 caiete..............9 stilouri
9 stilouri.................7 stilouri....................320 lei
9 + 7 = 16 stilouri........................................320 lei
1 stilou............................................................320 : 16 = 20 lei
3 stilouri.............3 x 20 = 60 lei
4 caiete....................60 lei
1 caiet.......................60 : 4 = 15 lei
Explicație pas cu pas:
12 caiete...............7 stilouri.....................320 lei
4 caiete...............3 stilouri
12 caiete..............9 stilouri
9 stilouri.................7 stilouri....................320 lei
9 + 7 = 16 stilouri........................................320 lei
1 stilou............................................................320 : 16 = 20 lei
3 stilouri.............3 x 20 = 60 lei
4 caiete....................60 lei
1 caiet.......................60 : 4 = 15 lei