Ma puteti ajuta cu o problema la chimie cu concentratie procentuala si mase?
În 249,5 g de soluție de azotat de potasiu, de concentraţie procentuală masică 10% se adaugă 0,5 mol de azotat de potasiu.
a. Calculaţi masa de azotat de potasiu din soluţia finală, exprimată în grame.
b. Determinaţi concentraţia procentuală de masă a soluţiei finale.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
a.
Masa de azotat de potasiu din solutie este 249.5*10/100=24,95 g.
Masa de azotat de potasiu adaugata= 0.5*101=50,5g
Masa de azotat de potasiu din solutia finala este de 24,95+50,5=75,45 g
b.
Masa solutiei finale este 249,5+50,5=300g solutie
c=md*100/ms=75,45*100/300=25,15%
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă