mă puteți ajuta vă rog
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/d9d/72f9ba68fcf80d1cdaaf533b29dd8dfd.jpg)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
1. a+b+c=6274 a+c=3591 c+337=b
înlocuim a+c în prima ecuatie: b+3591=6274
b=6274-3591 b=2683
înlocuim b în ultima ecuatie: c+337=2683
c=2683-337 c=2346
înlocuim c în a doua ecuatie: a+2346=3591
a=3591-2346 a=1245
2. a-b=1462 a-c=2103 a+834=4190
aflam a din ultima ecuatie: a=4190-834
a=3356
înlocuim a în prima ecuatie: 3356-b=1462
b=3356-1462 b= 1894
înlocuim a în a doua ecuatie: 3356-c=2103
c=3356-2103 c=1253
3. b+c=4583 2754-c=780 a=b-1284
alfam c din a doua ecuatie: c=2754-780
c=1974
înlocuim c în prima ecuatie: b+1974=4583
b=4583-1974 b=2609
înlocuim b în ultima ecuatie: a=2609-1284
a=1325
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă