Ma puteți ajuta va rog
![](https://ro-static.z-dn.net/files/d3a/2a4317b9d2ca5aa90468f0975dc057cb.jpg)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
a.Trei săli de clasă au în total 6390m.Afla câți metri au fiecare știind ca prima clasă este de 3 ori mai mare decât a doua,iar a treia este de 2 ori mai mare decât a doua.Cati metri ar fiecare sală de clasă?
b.Bunicul a adunat în total 5500litri de lapte de la trei vaci.De la a doua a adunat dublu față de prima ,iar dr la ultima cât a doua plus 500litri.Cati litri de lapte a adunat bunicul de la fiecare vaca?
c.Darius,Flavius și George au în total 140lei.Flavius are de 2 ori mai mulți decât George,iar Darius are de 2 ori mai mult decât Flavius.Cati lei au fiecare?
d. într-un depozit se afla 8500gde năut,mălai și sare.Nautul este împărțit în mod egal în 3 saci a câte 125g fiecare .Mălaiul este cu 125g mai puțin decât năutul,iar sare este cu 500g mai multa decât năut.
Explicație pas cu pas:
a. 1.egalam segmentele: 3+1+2=6
2.aflam un segment: 6390:6=1065(b)
3.aflam cât este a: a=b×3
a=1065×3=3195(a)
4.aflam cât este c: c=b×2
c=1065×2=2130
R:a=3195
b=1065
c=2130
b.o+n+r=5500litri
n=o×2
r=o×2+500litri
1.egalam segmentele 5500-500=5000litri
2.aflam un segment 5000:5=1000(o)
3.aflam cât este n: n=o×2
n=1000×2=2000
4.aflam cât este r: r =o×2+500
r=1000×2+500=2000+500=2500
R:o=1000
r=2500
n=2000
c.g+f+d=140
f=g×2
d= f×2
2.aflam un segment 140:7=20(g)
3.aflam cât este f: f=g×2
f=20×2=40
4.aflam cât este d: d=f×2
d=40×2=80
R:d=80
f=40
g= 20
d.n+m+s =8500g
n=125×3
m=n-125=>n=m+125
s=n+500
m |---|---|
n|---|---|125| }8500g
s|---|---|---|500|
n=125×3=375
m=n-125=375-125=250
s=n+500=375+500=875
R:m=250
n=375
s=875
Sper ca te-am ajutat!