Mă puteți ajuta vă rog frumos dau coroana
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 pixuri costa 12 lei
1 pix costa 12 : 4 = 3 lei
5 pixuri costa 5 x 3 = 15 lei
Răspuns de
1
Salut! Iti las mai jos rezolvarea si explicatiile corespunzatoare:
Stiind ca 4 pixuri costa 12 lei, este necesar sa impartim relatia prin 4 pentru a afla cat costa un pix:
1 pix=12÷4=3 lei
Stiind pretul unui pix, foarte simplu putem afla pretul a 5 pixuri, inmultind relatia cu 5 si ne rezulta:
5 pixuri = 3×5=15 lei.
Sper ca ai inteles. Mult succes iti doresc!
Stiind ca 4 pixuri costa 12 lei, este necesar sa impartim relatia prin 4 pentru a afla cat costa un pix:
1 pix=12÷4=3 lei
Stiind pretul unui pix, foarte simplu putem afla pretul a 5 pixuri, inmultind relatia cu 5 si ne rezulta:
5 pixuri = 3×5=15 lei.
Sper ca ai inteles. Mult succes iti doresc!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă