Mă puteți ajuta va rog la aceasta problema? : o proba de ulei având densitatea 0, 89g/ml este contaminata cu dioxina , poluant toxic și cancerigen , concentrația acestuia fiind de 2 ppm . Expresia "1ppm " înseamnă ca într o soluție exista raportul de o parte substanță dizolvata la un milion de părți soluție . Ce volum de ulei va conține 0.01 grame de dioxina?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
2g dioxina.......2x10⁶ g solutie
0,01g..............ms= 2x10⁴g= 20kg solutie
ro=m/V
ro=0,89g/ml=0,89kg/ litru
V=20kg/ 0,89 Kg/l= calculeaza !!!!!
0,01g..............ms= 2x10⁴g= 20kg solutie
ro=m/V
ro=0,89g/ml=0,89kg/ litru
V=20kg/ 0,89 Kg/l= calculeaza !!!!!
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă