Matematică, întrebare adresată de mariagurgu89, 9 ani în urmă

Mama a cumparat 3 puisori de gaina si 5 bobocei de rata .Un bobocel de rata costa 2 lei .Cat costa un puisor de gaina daca mama a platit 40 de lei?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de YeppX
3
3G + 5R = 40
R = 2
G = ?
3G + 5*2 = 40
3G + 10 = 40
3G = 40-10
3G = 30
G = 30/3
G = 10
Alte întrebări interesante