Mama a cumparat 5kg de roșii și 7kgde ardeiplatind 43 lei Bunica a cumparat 5 kg de roșiiși4 kg de ardei pentru care a plătit 31 lei.Cît costa un kg de rosii? Dar un kg de ardei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
11
Explicație pas cu pas:
5 kg roșii.... 7 kg ardei 43 lei. 5kg roșii.. 4 kg ardei. 31lei. ..... 3kg ardei =43-31=13lei. 12:3=4 lei 1 kg de ardei. 7kgardei*4 lei=28. 43 - 28 =15 lei5kg roșii, iar 15:5 =3lei kg rosii
kiki429:
mulțumim frumos
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă