Mama a dat 18 lei pe cateva kilograme de cartofi. daca ar fi cumparat inca doua kilograme ar fi dat 24 de lei.
Cati lei a costat un kg de cartofi ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
1.Aflam cat a dat pe 2 kg de cartofi: 24-18=6lei
2.Aflam cat costa un kg de cartofi: 6:2=3lei
Raspuns : 3 lei
2.Aflam cat costa un kg de cartofi: 6:2=3lei
Raspuns : 3 lei
Răspuns de
0
24-18=6(2 kg de cartofi)
6:2=3 lei(un kg de cartofi)
6:2=3 lei(un kg de cartofi)
Alte întrebări interesante
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă