Mama cumpara 3 kg de cartofi si 5 de roșii plătind 39 lei iar sora ei cumpara 6 kg de cartofi si 2 kg de roșii plătind 30 lei CST costa 1kg de cartofi dar un kg de roșii
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
3kg c.....5kg r.....39lei / ×6
6kg c.....2kg r......30lei / ×3
18kg c....30kg r.....234lei
18kg c.....6kg r......90 lei
/ ...........24kg r......144lei
1kg r= 144:24=6lei
2kg r=6×2=12lei
6kg c=30-12=18 lei
1kg c=18:6=3 lei
R: 1kg r=6 lei
1kg c=3 lei
6kg c.....2kg r......30lei / ×3
18kg c....30kg r.....234lei
18kg c.....6kg r......90 lei
/ ...........24kg r......144lei
1kg r= 144:24=6lei
2kg r=6×2=12lei
6kg c=30-12=18 lei
1kg c=18:6=3 lei
R: 1kg r=6 lei
1kg c=3 lei
carolaesra87:
Mulțumesc mult
Alte întrebări interesante
Chimie,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă