Mama cumpara 3 kg de cartofi si 5 kg de roșii plătind 39 de lei, iar sora ei cumpara 6 kg de cartofi si 2 kg de roșii plătind 30 de lei. Cât costă un kg de cartofi? Dar un kg de roșii?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
33
3kg cartofi.......5kg roşii.....39 lei
6kg cartofi........2kg roşii.......30 lei : 2
Kg cartofi=? Kg roşii =?
3kg cartofi.....5kg roşii.....39 lei
3kg cartofi.....1kg roşii......15 lei
5-1 = 4(kg roşii, diferența)
39 - 15 = 24 (lei diferența - 4 kg roşii)
24 : 4 = 6(lei - 1 kg roşii)
6×5 = 30 (lei - 5 kg roşii)
39 - 30 = 9 (lei- 3 kg cartofi)
9 : 3 = 3 (lei - 1 kg cartofi)
6kg cartofi........2kg roşii.......30 lei : 2
Kg cartofi=? Kg roşii =?
3kg cartofi.....5kg roşii.....39 lei
3kg cartofi.....1kg roşii......15 lei
5-1 = 4(kg roşii, diferența)
39 - 15 = 24 (lei diferența - 4 kg roşii)
24 : 4 = 6(lei - 1 kg roşii)
6×5 = 30 (lei - 5 kg roşii)
39 - 30 = 9 (lei- 3 kg cartofi)
9 : 3 = 3 (lei - 1 kg cartofi)
SaraNicole:
Sper că te-am ajutat
Alte întrebări interesante