Matematică, întrebare adresată de Nupotsafac, 9 ani în urmă

Mama cumpara 3 kg de cartofi si 5 kg de roșii plătind 39 de lei, iar sora ei cumpara 6 kg de cartofi si 2 kg de roșii plătind 30 de lei. Cât costă un kg de cartofi? Dar un kg de roșii?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de SaraNicole
33
3kg cartofi.......5kg roşii.....39 lei
6kg cartofi........2kg roşii.......30 lei : 2
Kg cartofi=? Kg roşii =?
3kg cartofi.....5kg roşii.....39 lei
3kg cartofi.....1kg roşii......15 lei

5-1 = 4(kg roşii, diferența)
39 - 15 = 24 (lei diferența - 4 kg roşii)
24 : 4 = 6(lei - 1 kg roşii)
6×5 = 30 (lei - 5 kg roşii)
39 - 30 = 9 (lei- 3 kg cartofi)
9 : 3 = 3 (lei - 1 kg cartofi)



SaraNicole: Sper că te-am ajutat
Nupotsafac: Da,m-ai ajutat
SaraNicole: Mă bucur
Alte întrebări interesante