Mama cumpara 5 pui a 9 lei bucata,2 pachete de unt a 5 lei bucata si 9 paini a 1 leu bucata.Ce suma a platit pentru produsele cumparate?
Daca vreti sa ma ajutati la aceasta problema,va rog sa o faceti cu plan de rezolvare!
Imi trebuie cu plan de rezolvare si cu tot cu intrebari si rezolvari sau inmultiri.
Multumesc anticipat! ;-)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
33
1. cat a dat pe pui?
5x9=45
2. cat a dat pe unt?
2x5=10
3. cat a dat pe paine?
9x1=9
4. cat au costat cumparaturile?
45+10+9=64
5x9=45
2. cat a dat pe unt?
2x5=10
3. cat a dat pe paine?
9x1=9
4. cat au costat cumparaturile?
45+10+9=64
ctinamaria31xxx:
cu placere
Alte întrebări interesante
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă