mama lui ionel a cumparat de la piata 8kg de castraveti ,10kg de ceapa si 12 kg de vinete .Stiind ca 1 kg de cartofi costa 2 lei de doua ori mai mult iar 1kg de vinete cu 2 lei mai putin decat 1 kg de ceapa ..afla cati lei a cheltuit mama lui ionel la piata?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
1 kg cartofi=2lei
1 kg ceapa=2×2=4lei
1 kg vinete=4-2=2lei
8 kg cartofi=8×2=16lei
10kg ceapa=10×4=40lei
12 kg vinete=12×2=24lei
16+40+24=80lei a cheltuit mama lui Ionel la piata
1 kg ceapa=2×2=4lei
1 kg vinete=4-2=2lei
8 kg cartofi=8×2=16lei
10kg ceapa=10×4=40lei
12 kg vinete=12×2=24lei
16+40+24=80lei a cheltuit mama lui Ionel la piata
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă