Marcel cumpara 5 kg de mere si 2 kg de ceapa si dadand la casa o bagnota de 100lei primeste rest 85 lei.Cat csta 1kg de mere daca kg de ceapa costa 2 lei si 5 bani.
Va rig sa ma ajutati
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
100-85 lei=15 lei costa cumparaturile
2 kg ceapa costa 2*2,5 lei=5 lei
15-5=10 lei costa cele 5 kg de mere
10:5=2 lei costa kg de mere
2 kg ceapa costa 2*2,5 lei=5 lei
15-5=10 lei costa cele 5 kg de mere
10:5=2 lei costa kg de mere
forneadaniela1:
nu 2,5 ca nu a scris 2 lei si 50 de bani ,da 2,05 ca-s 2 lei si 5 bani
Răspuns de
4
100 lei -85 lei=15 lei a cheltuit Marcel
2kg*2,05lei=4,1 lei a cheltuit pe 2 kg de ceapa
15 lei-4,1 lei=10,9 lei a cheltuit pe 5 kg de mere
10,9 lei/5 kg =2,18 lei costa 1 kg de mere
2kg*2,05lei=4,1 lei a cheltuit pe 2 kg de ceapa
15 lei-4,1 lei=10,9 lei a cheltuit pe 5 kg de mere
10,9 lei/5 kg =2,18 lei costa 1 kg de mere
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă