Marcel cumpara 5 kg de mere si 2 kg de ceapa si dand la casa o bacnota de 100 lei primeste rest 85 lei .Cat costa 1 kg de mere daca 1 kg de ceapa costa 2 lei 50 bani?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
2•2,5= 5 lei
100-5=95
95-85=10
10:5=2 (un kg de mere)
100-5=95
95-85=10
10:5=2 (un kg de mere)
Răspuns de
8
100-85=15 lei (in total)
2*2,50=5 lei (2 kg de ceapa)
15-5=10 lei (5 kg de mere)
10/5=2 lei (1 kg de mere)
2*2,50=5 lei (2 kg de ceapa)
15-5=10 lei (5 kg de mere)
10/5=2 lei (1 kg de mere)
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă