Marin a cumparat 8kg de dovlecei la pretul de 2 lei kilogramul.Cu 8 lei,Ana a cumparat 2l de lapte.Tot cu 8 lei,Dana a cumparat o bucata de panglica la pretul de 2 lei metrul.Ce afli calculint:8 lei÷2= lei;8×2lei= lei;8 lei÷2lei= ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Cat au costat cele 8 kg de dovlecei ?
8 kg x 2 lei = 16 lei
Cat a costat 1 litru de lapte ?
8 lei : 2 l = 4 lei
Cati metri de panglica a cumparat ?
8 lei : 2 lei = 4 m
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă