Chimie, întrebare adresată de miki273, 9 ani în urmă

masa apei =? 200g solutie concentratia =40la suta concentratia =20 la suta

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de nagmaria
1
ms1=200g
c1=40 %
cs=20%
md=ms1*C1/100=200*40/100=80 g
ms2=md*100/c2=80*100/20=400g
mH2O=ms2-ms1=400-200=200 g

miki273: in ce clasa estii
miki273: ???
nagmaria: am terminat scoalaa
miki273: aa mersii pentru raspuns
miki273: dar alte solutii nu mai sunt ??????
Alte întrebări interesante