Masa de dioxid de sulf obtinuta cu 5% pierderi, prin arderea sulfului in 64g Oxigen este?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
MO2=2AO=2*16=32g/mol
MSO2=AS+2AO=32+2*16=64g/mol
n=m/M=64/32=2 moli O
S + O2 = SO2
1 mol O2.................64g SO2
2 moli O2................x=128g SO2
95/100*128=121,6g SO2
MSO2=AS+2AO=32+2*16=64g/mol
n=m/M=64/32=2 moli O
S + O2 = SO2
1 mol O2.................64g SO2
2 moli O2................x=128g SO2
95/100*128=121,6g SO2
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă