masa de fier cu puritate 80% care reactioneaza cu 284gr de clor ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Etapele calcularii masei de fier impur, cu 80% Fe pur sunt:
- calculam masa de Fe pur, care reactioneaza cu 284 g Cl2, cu ajutorul calcului stoechiometric, aplicat la reactia chimica:
x g Fe. .. 284 g Cl2
2 .Fe. + 3 Cl2 = 2 FeCl3
2. 56g/mol. 3.71g/mol
A Fe = 56, A Cl = 35,5
x g Fe =2.56.284 / 3.71 =149,33 g
- calculam masa de fier impur, ce va contine 149,33 g Fe pur, daca puritatea este 80% ( continut de Fe pur in 100% fier impur), o notam cu y
m fier impur = y = 100..% . 149,33 g / 80 %=186,66(6) aprox 186,67,g
R 186,67 g fier impur
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă