Chimie, întrebare adresată de bebeto2012, 9 ani în urmă

masa de hidroxid de sodiu dizolvata in 800 cm cubi solutie cu c=4% si p=1.159g/cm cub este?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
3
c= mdx100/ ms
ms= roxVs==> 1,159g/cm³ x800cm³
4/100= md/ 1,159x800-----md=4x1,159x8  g NaOH   CALCULEAZA !!!!


bebeto2012: nu e bine
puia68: CAT TI-A DAT ??
bebeto2012: 37 si ceva
puia68: DA, e BINE !
bebeto2012: eu am trei raspunsuri in carte
bebeto2012: si nu e 37
puia68: VERIFICA  datele problemei, in special ro, mi se pare cam mare
Alte întrebări interesante