Masa de oxigen din 3moli de carbonat de sodiu?
Va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Na2CO3
Se calculeaza masa moleculara a Na2CO3
M=2.23+12+3.16=106
106 g Na2CO3--------------1 mol Na2CO3
Xg---------------------------------3 moli
x=106.3=318 g Na2CO3
106 g Na2CO3---------------48 g O
318 g--------------------------------yg O
Y=318.48:106=144 g O
Se calculeaza masa moleculara a Na2CO3
M=2.23+12+3.16=106
106 g Na2CO3--------------1 mol Na2CO3
Xg---------------------------------3 moli
x=106.3=318 g Na2CO3
106 g Na2CO3---------------48 g O
318 g--------------------------------yg O
Y=318.48:106=144 g O
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă