Chimie, întrebare adresată de vickyvichy, 10 ani în urmă

Masa de precipitat formata in reactia dintre 95g solutie clorura de magneziu cu substanta numita piatra iadului este..........

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de caligarazvan
7
Buna seara. 
c/100=md/ms, de unde md=23,75 g.
Masa moleculara a MgCl2 este 95 g/mol.
Calculam numarul de moli n=m/M, n=0,25 moli.
Deasupra clorurii de magneziu notam 0,25 moli, mergem deasupra la clorura de argint, care reprezinta precipitatul, cu 0,5 moli, deoarece are coeficientul 2 inaintea lui si trebuie inmultit cu 0,25 moli.
Calculam masa moleculara a clorurii de argint, care este M=143,5 g/mol.
In final, masa de precipitat este m=n*M=0,5*143,5=71,75 g precipitat.
Succes.

caligarazvan: Daca asta este textul problemei, atunci aceasta este rezolvarea. Daca mai este o concentratie ceva la MgCl2, pt ca scrie solutie acolo, nu e vina mea.
caligarazvan: Am mai vazut problema asta, ai uitat o concentratie doar...
Alte întrebări interesante