Fizică, întrebare adresată de teodariuca, 9 ani în urmă

Masa unui surub din fier (p fier =7800 kg/m cub ) este de 11,7 g .
Volumul surubului este : ?
Va rog cu explicatii

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de iulianageanina3
3
ρ fierului=7800 kg/m cub
m=11,7g=0,0117 kg
V=m/ρ fierului
V=0,0117 kg/7800 kg/m cub=0,0000015 m cubi

teodariuca: si cum faci sa dea 1,5 cm cubi ?
Alte întrebări interesante