Masa unui zar din sticla este de 20g.Ce mărime are latura zarului.Densitatea este 2500kg/m cub
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
densitatea = masa / volum
densitatea = 2500 kg / m³ = 2,5 g / cm³
volumul = masa / densitate = 20 g / 2,5 g / cm³ = 8 cm³
volumul cubului = latura ³
l = ∛ 8 cm³ = 2 cm
latura = 2 cm
densitatea = 2500 kg / m³ = 2,5 g / cm³
volumul = masa / densitate = 20 g / 2,5 g / cm³ = 8 cm³
volumul cubului = latura ³
l = ∛ 8 cm³ = 2 cm
latura = 2 cm
Răspuns de
3
2500 kg/m³ = 2,5 g/cm³
ρ = m/v => v = m/ρ = 20 g/2,5 g/cm³ = 8 cm³
v = 8 = l³ => l = ∛8 = 2cm
ρ = m/v => v = m/ρ = 20 g/2,5 g/cm³ = 8 cm³
v = 8 = l³ => l = ∛8 = 2cm
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Arte,
8 ani în urmă
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă