Matix a cumparat 5 mere , 4 pere, și 3 gutui , plătind 76 lei iar Literina a cumpărat 5 gutui , 4 pere și 3 mere , plătind 68 lei.
Câți lei costă fiecare , știind că poți cumpăra 4 gutui cu banii de pe două mere ?
Vă rog repede ! Dau mulțumesc și coroană !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Matix...5mere...4pere...3gutui...76lei
Literina...3mere...4pere...5gutui...68lei
Tu ai spus ca doua mere costa tot atit cit 4 gutui, atunci transformam 4 gutui in 2 mere . Atunci se primeste
Matix..5mere...4pere...3gutui...76lei
Literina...5mere...4pere...1gutuie...68lei
Rezultatul scadem si se primeste ca
2gutui costa 8lei
1)8lei/2=4lei-1gutuie
2) (4lei×4) /2=16/2=8lei-1mer
3)8lei×5+3×4lei=40lei+12lei=52lei-5mere si3gutui
4)76lei-52lei=24lei-4pere
5)24lei/4=6lei-1para
Literina...3mere...4pere...5gutui...68lei
Tu ai spus ca doua mere costa tot atit cit 4 gutui, atunci transformam 4 gutui in 2 mere . Atunci se primeste
Matix..5mere...4pere...3gutui...76lei
Literina...5mere...4pere...1gutuie...68lei
Rezultatul scadem si se primeste ca
2gutui costa 8lei
1)8lei/2=4lei-1gutuie
2) (4lei×4) /2=16/2=8lei-1mer
3)8lei×5+3×4lei=40lei+12lei=52lei-5mere si3gutui
4)76lei-52lei=24lei-4pere
5)24lei/4=6lei-1para
Pufarina2005:
multumesc
Răspuns de
2
1m=2g
10g+3g+4p=76 lei
13g+4p=76 lei
5g+4p+6g=68
11g+4p=68
(13g+4p)-(11g+4p)=76-68
2g=8
g=8:2=4 lei o gutuie
m=4x2=8 lei un mar
76-5x8-4x3=
76-40-12=24
p=24:4
p=6 lei o para
10g+3g+4p=76 lei
13g+4p=76 lei
5g+4p+6g=68
11g+4p=68
(13g+4p)-(11g+4p)=76-68
2g=8
g=8:2=4 lei o gutuie
m=4x2=8 lei un mar
76-5x8-4x3=
76-40-12=24
p=24:4
p=6 lei o para
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă