Mergand cu viteza constanta un autoturism parcurge in 2,8(3) ore o distanta de 170 km .Ce distanta va parcurge in 7,(3) ore ?
Trebuie sa dea 440 km .Cu vine cu regula de trei simpla trebuie facuta .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
in 2,83 ore......170 km
in 7,33 ore......x km
x = (7,33 x 170) / 2,83
x = 440,31 ~ 400km.
___________________________
in (283 - 28) / 90 ore....170km
in (73-7) / 9 ore.... x km
in 225/90 ore...170km
in 66/9 ore....x km
x = (22/3 x 170) / 45/18
x= (3740/3) / 45/18
x = 3740/3 * 18/45
x = 67320/135
in 7,33 ore......x km
x = (7,33 x 170) / 2,83
x = 440,31 ~ 400km.
___________________________
in (283 - 28) / 90 ore....170km
in (73-7) / 9 ore.... x km
in 225/90 ore...170km
in 66/9 ore....x km
x = (22/3 x 170) / 45/18
x= (3740/3) / 45/18
x = 3740/3 * 18/45
x = 67320/135
TheGelu:
nu trebuie transformate neaparat. E mai usor daca iei primele 2 zecimale, oricum acestea se repeta
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă