Matematică, întrebare adresată de panda907588, 9 ani în urmă

mia cumpara doua ciocolate si o paine platind 11 lei . Iar andrei cumpara 2 ciocolate si 3 paini platind 17 lei.Cat costa 3 ciocolate si 4 paini?​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de patrycia200711
1

2 ciocolate.........1 pâine ....11 lei

2 ciocolate..........3 paini.....17 lei

3-1 paini....17-11

2 paini .......6 lei

1 pâine.....6÷2=3lei

3 paini......3×3 lei=9 lei

2 ciocolate....17-9=8 lei

1 ciocolată....8÷2=4 lei

3 ciocolate....4×3=12 lei

4 paini......3×4=12 lei

Raspuns: 12+12=24 lei

R: 24 lei

Răspuns de cocirmariadenis
1

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Metoda comparatiei

2 ciocolate ....... 3 paini ........ 17 lei ( Andrei )

2 ciocolate ........ o paine ....... 11 lei ( Mia )

__________________________ scad relatiile

/                            2 paini ........ 6 lei

6 lei : 2 = 3 lei costa o paine

___________________________

2 ciocolate ........ o paine ....... 11 lei

11 lei - 3 lei = 8 lei costa 2 ciocolate

8 lei : 2 = 4 lei costa o ciocolata

_____________________________

3 x 4 lei + 4 x 3 lei = 12 lei + 12 lei = 24 lei → costa 3 ciocolate si 4 paini

Alte întrebări interesante