mia cumpara doua ciocolate si o paine platind 11 lei . Iar andrei cumpara 2 ciocolate si 3 paini platind 17 lei.Cat costa 3 ciocolate si 4 paini?
Răspunsuri la întrebare
2 ciocolate.........1 pâine ....11 lei
2 ciocolate..........3 paini.....17 lei
3-1 paini....17-11
2 paini .......6 lei
1 pâine.....6÷2=3lei
3 paini......3×3 lei=9 lei
2 ciocolate....17-9=8 lei
1 ciocolată....8÷2=4 lei
3 ciocolate....4×3=12 lei
4 paini......3×4=12 lei
Raspuns: 12+12=24 lei
R: 24 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
2 ciocolate ....... 3 paini ........ 17 lei ( Andrei )
2 ciocolate ........ o paine ....... 11 lei ( Mia )
__________________________ scad relatiile
/ 2 paini ........ 6 lei
6 lei : 2 = 3 lei costa o paine
___________________________
2 ciocolate ........ o paine ....... 11 lei
11 lei - 3 lei = 8 lei costa 2 ciocolate
8 lei : 2 = 4 lei costa o ciocolata
_____________________________
3 x 4 lei + 4 x 3 lei = 12 lei + 12 lei = 24 lei → costa 3 ciocolate si 4 paini