mihaela cumpara un creion si 3 caiete si plateste 15,50 lei.Daca ar vumpara doua creioane si 6 caiete,ea ar plati:
a)23,25 lei
b)27 lei
c)38,5 lei
d)31 lei
Pentru 3 garoafe,3 lalele si 3 trandafiri se platesc 34,50 lei.Daca 2 garoafe impreuna vu 2 lalele vost 12 lei,atunci 1 trandafiri costa:
a)6,5 lei
b)5,5 lei
c)7 lei
d)5 lei
Un kg de banane costa de trei ori mai mult decut un kg de mere.Alina cumpara un kg de banane si 3 kg de mere.Daca un kg de banane costa 7,50 lei,atunci Alina plateste pentru cumparaturile facute:
a)17,50 lei
b)12,50 lei
c)15 lei
d)22 lei
Va rog dau coroana!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
30
1. MIhai ar plati D) 31 lei
2. Trandafirul costa A) 6,5 lei
3. Alina plateste C) 15 lei
2. Trandafirul costa A) 6,5 lei
3. Alina plateste C) 15 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă