Mihai a cumparat de la supermarket 3,5 kg portocale,2,4 kg mere si 1,8 kgstruguri. Se stie ca 1kg de portocale costa 4 lei,1kg de mere costa 3,5 lei ,iar 1 kg de struguri costa 6 lei.Ce rest a primit Mihai daca a platit cu o bagnota de 100 lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
3,5×4=14 (lei au costat portocalele)
2,4×3,5=8,4 (lei au costat merele)
1,8×6=10,8 (lei au costat strugurii)
100 - (14+8,4+10,8)=
100- 33,2=
66,8 (lei a primit rest)
2,4×3,5=8,4 (lei au costat merele)
1,8×6=10,8 (lei au costat strugurii)
100 - (14+8,4+10,8)=
100- 33,2=
66,8 (lei a primit rest)
Răspuns de
3
portocalele costa: 3,5*4lei=14 lei
merele costa: 2,4*3,5 lei=8,4 lei
strugurii costa 1,8*6 lei=10,8 lei
a cheltuit in total: 33,2
a primit rest 100-33,2=66,8 lei
merele costa: 2,4*3,5 lei=8,4 lei
strugurii costa 1,8*6 lei=10,8 lei
a cheltuit in total: 33,2
a primit rest 100-33,2=66,8 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Religie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă