Matematică, întrebare adresată de raducuradulesc, 9 ani în urmă

Mirabela a cumparat 3 kg de rosii, 1 kg de castraveti si 2 kg de cartofi, platind 15 lei. Georgeta a cumparat 1 kg de rosii,1 kg de castraveti si 1 kg de cartofi platind 8 lei. Vecina lor, Norica a cumparat 2 kg rosii, 1 kg de castraveti si 1 kg de cartofi , platind 11 lei.
Afla pretul fiecarui fel de leguma.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pinguinul1234
0
roși = 15:3=5lei
cartofi
castraveti ...
imparti nr final 11 sau 15 cu fiecare din nr
Alte întrebări interesante