Chimie, întrebare adresată de andreeaa02, 9 ani în urmă

Neutralizarea completa a 840 g soluție KOH de concentrație 22% este realizată de:
A. 0,2 L soluție H3PO4 de concentrație 5,5M.
B. 1,98 kg soluție CH3COOH de concentrație 10%.
Punctul B. l-am rezolvat daca mi s-a dat concentrația procentuală, dar cu concentrația moara nu stiu cum se calculează daca nu am primit densitatea ca sa pot sa transform Litrul in grame. Cum se procedează?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
0
Cp=md/ms*100==>md=Cp*ms/100=22*840/100=184.8g KOH

MKOH=56g/mol

n=m/M=184.8/56=3.3 moli KOH

A. Cm=n/Vs==>n=Cm*Vs=5.5*0.2=1.1 moli H3PO4

3mol.......1mol...........1mol.........3mol
3KOH + H3PO4 --> K3PO4 + 3H2O
3.3mol....1.1mol.......1.1mol.....3.3mol

B. Cp=md/ms*100==>md=0.198kg=198g CH3-COOH

MCH3-COOH=60g/mol

n=m/M=198/60=3.3 moli CH3-COOH

1mol.................1mol...........1mol...............1mol
CH3-COOH + KOH --> CH3-COO-K+ + H2O
3.3mol............3.3mol.........3.3mol...........3.3mol

Cm=?? trebuia sa fie un volum/densitate sa calculezi Cm..

Alte întrebări interesante