O bancă dă dobândă anuală de 12%. Ce sumă de bani a depus o persoană dacă după 2 ani are în
cont 3 763 200?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
d = 12%/an
x = suma depusa
x + 2·x·12% = 3763200
¹⁰⁰⁾x + 24x/100 = ¹⁰⁰⁾3763200 =>
124x = 376320000 =>
x = 376320000/124 =>
x = 3034838,71 lei
Alte întrebări interesante