O bila din plumb are volumul de 0,5 cm³. Ce masa are bila?
Densitatea e 11300 kg pe m³.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
0,5 cm cubi=0.005 m cubi
densitate=m/v (masa,volum)
11300kg/m cubi=m/0,005m cubi
m=11300kg/m cubi*0,005m cubi
m=565g
densitate=m/v (masa,volum)
11300kg/m cubi=m/0,005m cubi
m=11300kg/m cubi*0,005m cubi
m=565g
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă
Arte,
10 ani în urmă
Arte,
10 ani în urmă