O bilă din plumb are volumul de 0,5cm³.Cât cântăreşte bila?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
V=0,5cm³
p=11,35g/cm³
m=p×V
m=11,35×0,5
m=5,675g
p=11,35g/cm³
m=p×V
m=11,35×0,5
m=5,675g
Răspuns de
1
V= 0,5cm³
Densitatea plumbului p= 11,35g/cm³
m= p·V
m= 11,35·0,5=5,675g
Densitatea plumbului p= 11,35g/cm³
m= p·V
m= 11,35·0,5=5,675g
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă