O bucata de gheata la temperatura t1=-5°C pluteste intr un vas de apa la temperatura t2=10°C. Masa apei din vas este de 2 kg. Sa se afle masa maxima a ghetii pentru ca aceasta sa se topeasca complet? (Se neglijeaza schimburile de caldura cu vasul si aerul inconjurator). Se cunosc caldurile specifice ale apei si ghetii si caldura latenta de topire.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
|Qced|=|Qprim|
mc(t-θ)=m'c'(θ-t')+m'λ<=>2*4200(10-0)=m'2100(0+5)+334000m'<=>84000=10500m'+334000m'=344500m'=>m'=84000/344500=0,243=243 g
booo:
Ma poti ajuta la inca o problema? O pun separat pt puncte
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă