o cantina s a aprovizionat pentru iarna cu 10 t cartofi.Cantina consuma zilnic 56 kg cartofi. Ce cantitate se consuma in 100 de zile.Cate q de cartofi au ramas in depozit dupa cele 100 de zile?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
56kg×100=5600 kg=5,6 t
10t-5,6t=4,4t
10t-5,6t=4,4t
Răspuns de
6
Ce cantitate se consumă în 100 de zile?
56 kg x 100 = 5600 kg
Câte kg de cartofi au rămas în depozit după cele 100 de zile?
1 t = 1000 kg
10 t = 10000 kg
10000 kg - 5600 kg = 4400 kg
56 kg x 100 = 5600 kg
Câte kg de cartofi au rămas în depozit după cele 100 de zile?
1 t = 1000 kg
10 t = 10000 kg
10000 kg - 5600 kg = 4400 kg
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă