O cantitate „x” moli de hidrogen reacționează cu 12,044 x 1024 molecule de N2
Datele problemei
Rezolvare
( Calcule stoechiometrice :/ )
puia68:
ce se cere ????
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
-calculez moli molecule N2
niu=N/N,A= 12,044X10²⁴/6,022X10²³mol= 20molN2=
-deduc moli H2 din ecuatia chimica
1mol......3mol
N2 + 3H2---> 2NH3
20mol........x
x= 60molH2
/
Explicație:
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă