Matematică, întrebare adresată de alexAdmin, 9 ani în urmă

o fafrics de dulceturi schizitioneaza 435 kg de mere a 2 lei kilogramul 354 kg capsuni cu 8 lei kilogramul si 245 kg prune a 3 lei kilogramul.Cati lei plateste fabrica pentru fructele cumpsrate? Va rog da timi si intrebarile la problema

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaelap
5
Cat costa merele?
435 * 2 = 870 lei merele
Cat costa capsunile?
354 * 8 = 2832 lei capsunile
Cat costa prunele?
245 * 3 = 735 lei prunele
Cat costa toate fructele?
870 + 2832 + 735 = 4437 lei
Răspuns de monami
12
Cati  lei  plateste  ptr  mere ? 435x2=870  lei                                                                  Cati  lei  plateste  ptr  capsuni?  354x8=2832                                                           Cati  lei  plateste  ptr  prune?   245x3 =735                                                                 Cati lei  plateste  fabrica  ptr  toate  fructele ?   870+2832+735=4437 lei     
Alte întrebări interesante